Ferzan Özpetek – sylwetka mistrz kina włoskiego. Jego najnowszy film w kinach już od 16 października

Ferzan Ozpetek reżyser
Ferzan Ozpetek / fot. mat. prasowy

Doskonale znany polskiej publiczności Ferzan Özpetek powraca na ekrany kin ze swoim kolejnym filmem „Sekret bogini Fortuny”. I wraca w wielkim stylu. Ci, którzy kochają jego poprzednie produkcje, takie jak „Okna”, „On, ona i on”, „Saturno contro. Pod dobrą gwiazdą” czy „Mine Vaganti. O miłości i makaronach” powinni koniecznie obejrzeć jego najnowszy film.

Özpetek w znany swoim widzom sposób, opowiada niezwykłą historię miłości dwóch mężczyzn, która łączy w sobie elementy komedii romantycznej, kina społecznego i przejmującego dramatu. Wszystko to w pięknych wnętrzach oraz scenerii Rzymu, które wzorem jego wcześniejszych filmów podkreślają włoską elegancję. Główne role reżyser powierzył gwiazdom włoskiego kina: Jasmine Trince, Stefano Accorsiemu oraz Edoardowi Leo.

Ferzan Özpetek urodził się w 1959 roku w Stambule. Jednak swoje życie prywatne i zawodowe związał z Włochami, do których przeniósł się w 1976 roku. Zamieszkał w Rzymie gdzie studiował historię sztuki i aktorstwo na Uniwersytecie La Sapienza, a także historię sztuki i kostiumologię na Navona Academy.

W kinie europejskim jest jednym z najciekawszych twórców. Znany jest z tego, że tworzy filmy kameralne, niespieszne, skupione na relacjach międzyludzkich, a najczęściej powtarzanymi motywami są związki wielokulturowe, środowisko nienormatywne oraz miłość, jako najważniejsza wartość w życiu każdego człowieka. Najlepiej czuje się w dramatach i melodramatach z elementami komediowymi. Sięga także do thrillerów psychologicznych, gdyż lubi swoich bohaterów ubierać w różne tajemnice.

W wielu rozmowach podkreśla, że tworząc filmy pragnie odwoływać się do emocji widzów, chce ich wzruszać i zależy mu na ich głębokich przeżyciach. Nie ma ambicji eksperymentowania czy nowatorstwa, chce kręcić takie filmy, jakich pragnie jako widz: proste i skłaniające do refleksji.

Charakterystycznym motywem twórczości Özpetka jest wspólne jedzenie, wręcz biesiadowanie. Jak twierdzi, to właśnie przy stole prowadzi się najważniejsze rozmowy i najbardziej zażarte dyskusje. On sam kocha celebrować jedzenie z bliskimi, dlatego w jego twórczości nie ma chyba filmu bez porządnego posiłku.

ZOBACZ:  O czym dzisiaj marzą zwierzęta - zobacz zwiastun!

Bohaterami jego filmów są na ogół osoby LGBT, czasem zmuszane ukrywać swoją seksualną orientację przed bliskimi, czasem ponoszący konsekwencje coming outu. Özpetek potrafi traktować ten temat z komediowym dystansem, co pokazał m.in. w „Mine vaganti. O miłości i makaronach”. Prywatnie od wielu lat związany jest z Simonem Pontesillim, z którym w 2016 roku wziął ślub.

Przygodę z branżą filmową rozpoczął od współpracy z Massimo Troisim na planie komedii „Scusate il ritardo”. W 1997 zadebiutował włosko-hiszpańsko-turecką koprodukcją „Hamam – łaźnia turecka”, która miała swoją premierę podczas 50. MFF w Cannes i przyniosła mu kilkanaście nagród na całym świecie. Film trafił do dystrybucji w ponad 20 krajach i z miejsca zapewnił reżyserowi rozpoznawalność. W 1999 roku Özpetek wrócił do Cannes z cenionym filmem „Noc w haremie”, zaś cztery lata później zaprezentował jeszcze lepiej przyjęte „Okna”, wyróżnione m.in. pięcioma statuetkami David di Donatello, Kryształowym Globusem w Karlowych Warach i nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Swoją pozycję ugruntował kolejnymi udanymi obrazami m.in. „Święte serce” (2005) czy „Saturno contro. Pod dobrą gwiazdą” (2007). W 2008 roku w MoMA (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku) odbyła się retrospektywa jego filmów.

Ogromny sukces nie tylko artystyczny, ale i kasowy zapewniła mu komedia „Mine vaganti. O miłości i makaronach” (2010), prezentowana poza konkursem podczas 70. edycji Berlinale i wyróżniona Nagrodą Jury na Tribeca Film Festival. Özpetek pracował także z Kasią Smutniak, z którą przyjaźni się od wielu lat, a w 2019 roku był jej świadkiem na ślubie z Domenico Procaccim. Smutniak zagrała główną rolę w jego dramacie z 2014 roku „Zapnijcie pasy”. Jako reżyser i scenarzysta zdobył ponad 40 nagród oraz 50 nominacji na światowych festiwalach filmowych.

W „Sekrecie bogini Fortuny” reżyser wraca do tematów, które poruszał w swoich poprzednich filmach. Przedstawiona przez Özpetka historia miłosnej relacji pomiędzy dwoma mężczyznami (w tych rolach rewelacyjni Stefano Accorsi oraz Edoardo Leo) łączy w sobie elementy komedii romantycznej, kina społecznego i przejmującego dramatu. Film wejdzie do polskich kin już w połowie października.

ZOBACZ:  Piotr Machalica nie żyje. Wybitny aktor miał 65 lat

Sekret bogini fortuny – zobacz zwiastun:

Sekret bogini fortuny

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx