„Fantomy” – wystawa zdjęć w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Fantomy wystawa zdjęć
Fot. mat. prasowy

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Schowane w magazynach muzealnych, starannie opakowane, zakonserwowane obiekty muzealne na zdjęciach Agnieszki Rayss ze Stowarzyszenia Sputnik Photos są prezentowane na wystawie czasowej „Fantomy”, którą można oglądać do 30 października w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Autorka wystawy poprzez ekspozycję zdjęć zadaje pytanie o to, jaką politykę muzeum prowadzi wobec tego, co pokazywane publicznie. Także tego, co ukryte i niedostępne. Dwukrotnie nagradzana w konkursie Pictures of the Year, fotografka Agnieszka Rayss, snuje narrację wystawy o tym, że muzea starannie wybierając przedmioty z kolekcji, kreują wizje, przedstawiają wyobrażone, zwodnicze światy. Magazyny wypełnione są dziełami i obiektami ukrywanymi za fasadą stałych lub czasowych ekspozycji. Zgodnie z wybraną przez muzea decyzją część obiektów pozostanie niedostępna dla zwiedzających. Podlegają one nazywaniu, katalogowaniu, inwentaryzowaniu, segregowaniu i nadawaniu jednostkowych numerów.

„Wpisywanie do ksiąg i nadawanie wartości. Konserwacja, przygotowanie i preparowanie wizerunków oraz fragmentów ciał ludzkich i zwierzęcych. Rzeczy opakowywane i owijane z troską, choć może niekiedy ze wstydem. W bawełniane i bezkwasowe papiery, bibuły, włókniny, ale i sukna, chronione są przed kurzem, światłem i wzrokiem zwiedzających – lub wrogów” – mówi Karolina Puchała-Rojek, kuratorka wystawy.

„Fantomy jednak też oszukują. Ułożone w poprzek klasyfikacji muzealnych haseł mieszają porządki, miejsca, instytucje, ekspozycje i czasy. Odrzucając ich pozorną obiektywność, opierają się na wizualnych skojarzeniach, by wydobyć i wskazać niewidoczne ramy kolejnej polityki muzealnej” – tłumaczy kuratorka.

„Fantomy” – wystawa zdjęć w Państwowym Muzeum Etnograficznym

W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie na wystawie „Fantomy” zobaczyć można ponad 60 zdjęć wykonanych w różnych muzeach. Fotografie pokazują obiekty z kolekcji muzealnych, a także “obiekty pomocnicze”, jak manekiny, półki, etykiety. Wiele z nich jest ukrytych, opakowanych w bezkwasową bawełnę, bibułkę – chronione przed kurzem i światłem. Agnieszka Rayss, autorka wystawy miesza klasyfikacje i muzealne porządki. Odrzuca pozorny muzealny obiektywizm, układa własną niepokojącą narrację, wskazuje do czego służyło i może służyć muzeum. Zadaje pytanie czy muzeum może być neutralne, czy zawsze jest polityczne.

Zdjęcia powstawały w latach 2014 – 2022, ostatnie pochodzą z Lwowskiej Galerii Sztuki, już po ataku Rosji na Ukrainę. Więcej o wystawie na www PME: https://ethnomuseum.pl/wystawy/fantomy/.

Google News
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx