Przejdź do treści

Esa Holopainen z Amorphis prezentuje pierwszy solowy singiel

Esa Holopainen Storm
Esa Holopainen, fot. kadr z teledysku "Storm"

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Debiutancki album projektu gitarzysty Amorphis, Esy Holopainena, Silver Lake, ukaże się 28 maja. W sieci możemy posłuchać pierwszych dźwięków z płyty, czyli utworu „Storm”.

W 1990 roku Esa Holopainen wraz z dwoma innymi muzykami założył fiński Amorphis. Dzięki takim klasycznym albumom, jak „Tales From The Thousand Lakes”, „Elegy” i „Skyforger”, Esa dał się poznać światu jako twórca niepowtarzalnego klimatu w muzyce i innowacyjnych riffów gitarowych.

O pomyśle na album solowy tak opowiada Esa: „Od lat rozmyślałem dużo na temat nagrania solowego albumu i w końcu zmobilizował mnie do tego Nino Laurenne, producent i właściciel fińskiego Sonic Pump Studio. Światowa pandemia zniwelowała wówczas wszystkie plany dotyczące 2020 roku. Wiedziałem więc, że mam sporo wolnego i postanowiłem, że oto nadszedł czas na album solowy. W ciągu ostatnich kilku lat pisałem dużo muzyki, a niektóre rzeczy nie pasowały zupełnie do Amorphis. Nino zadzwonił do mnie pod koniec marca. Miałem już wtedy gotowe trzy utwory Silver Lake, „Sentiment”, „Ray Of Light” i „Promising Sun”. Stanowiły one podstawę całego solowego materiału. Na początku nie zastanawiałem się nad tym, czy album będzie instrumentalny, czy też pojawią się jacyś wokaliści.

Jedno było pewne: że to nie ja zarejestrowałbym partie wokalne (śmiech). Jako kompozytor zawsze rozpatruję raczej tradycyjne struktury piosenek – zwrotkę, refren i tak dalej. Z czasem postanowiłem, że zaproszę kilku wokalistów. Z reguły, kiedy ludzie myślą o solowym albumie gitarzysty, wyobrażają sobie bardzo techniczny materiał z ogromną ilością dźwięków granych w zastraszającym tempie. Cóż, ja nie jestem wielkim fanem tego rodzaju muzyki. Zawsze, gdy piszę utwór, myślę przede wszystkim o samej piosence, o dobrej, zapadającej w pamięć melodii. Wracając do wokalistów: zacząłem pytać moich długoletnich przyjaciół i ulubionych krzykaczy, czy będą w danym momencie dostępni. Na szczęście szybko okazało się, że znakomici artyści, tacy jak Anneke van Giersbergen (ex-The Gathering, VUUR), Björn „Speed” Strid (Soilwork), Einar Solberg (Leprous) i Jonas Renkse (Katatonia) z przyjemnością dołączą do projektu. Wszyscy oni są stuprocentowymi profesjonalistami, więc poszło bardzo gładko.

Esa Holopainen z Amorphis prezentuje pierwszy solowy singiel

Niektórzy wokaliści chcieli napisać własne teksty i linie melodyczne, a dla niektórych napisałem wszystko sam. Nie piszę tekstów na albumy Amorphis, ale pisanie na mój własny album było bardzo ciekawym doświadczeniem. W tekstach poruszam poważne tematy związane ze zdrowiem psychicznym, ale również czerpałem inspirację z natury. SILVER LAKE to także miła niespodzianka dla zagorzałych fanów Amorphis. Chciałem mieć na płycie muzyków, których bardzo szanuję. Tomi Joutsen, wokalista Amorphis, jest cudowną osobą i fenomenalnym gardłowym. Nie musiałem się więc zastanawiać, czy zaprosić go na mój album. Zgodnie z oczekiwaniami, Tomi wykonał świetną robotę w jednym z „cięższych” utworów na płycie, zatytułowanym „In Her Solitude”. Płyta Silver Lake jest bardzo zróżnicowana, choć na pewno nie obejdzie się bez porównań do twórczości Amorphis.

Chcę podkreślić, że kiedy pracowaliśmy nad materiałem Silver Lake, nie braliśmy pod uwagę żadnych ograniczeń. W rezultacie kilka utworów to klasyczny pop, z kolei inne są cholernie ciężkie. Jestem bardzo zadowolony z tego materiału, zatem nie wykluczam powstania drugiego solowego albumu. Nie mam jednak konkretnych planów. Jak to mówią: pożyjemy – zobaczymy”.

Esa Holopainen – Storm
Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS

Zobacz również:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx