Przejdź do treści

Emilian Kamiński nie żyje. Zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 70 lat

Emilian Kamiński nie żyje
Emilian Kamiński, fot. AKPA

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

26 grudnia w wieku 70 lat zmarł ceniony aktor i reżyser Emilian Kamiński. W swoim dorobku artystycznym miał ponad sto ról filmowych, teatralnych, a także musicalowych. O tym, że artysta nie żyje poinformował m.in. Teatr Kamienica.

Zaledwie trzy dni przed swoją śmiercią został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego profesora Piotra Glińskiego złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„Dziś o godzinie 7.30, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Emilian Kamiński, twórca i dyrektor Teatru Kamienica, aktor i reżyser. Odszedł przy rodzinie, w swoim domu w Józefowie. Nie ma słów, które potrafiłyby wyrazić smutek i żal pozostawiony w naszych sercach” – czytamy na profilu Teatru Kamienica.

Emilian Kamiński urodził się 10 lipca 1952 roku w Warszawie. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1975 roku. Swój debiut zaliczył w filmie Jana Łomnickiego „Akcja pod Arsenałem” w 1977 roku. Serca widzów skradł kreacją Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szaleństwa Panny Ewy”. Popularność przyniosły mu także role w komediach Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”.

13. urodziny Teatru Kamienica. Koncert „Szczęśliwa 13-stka” z udziałem znanych artystów

Aktor przez wiele lat był związany z Teatrem Narodowym w Warszawie, gdzie często dostawał angaż w sztukach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza. Następnie występował w Teatrze Ateneum w Warszawie. Tam zadebiutował jako reżyser spektaklem „Słodkie miasto” Stephena Poliakoffa. Występował również w wielu warszawskich teatrach: Komedia, Rozmaitości, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Muzycznym Roma, Studio Buffo. Uruchomił także prywatną scenę Teatr Kamienica. Telewidzowie znali Kamińskiego z wielu popularnych produkcji takich jak: „M jak miłość”, gdzie wcielał się w postać Wojciecha Marszałka.

Emilian Kamiński nie żyje
Justyna Sieńczyłło, Emilian Kamiński, fot. Krzemiński Jordan/AKPA | „Kumulacja, czyli pieniądze to nie wszystko” – premiera spektaklu
Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

SPORT

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx