DMX nie żyje. Legendarny raper zmarł w wieku 50 lat

DMX nie żyje
DMX, fot. NBA

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że DMX trafił w ciężkim stanie do szpitala. Raper przedawkował narkotyki, a lekarze mówili, że „jest w stanie wegetatywnym”. Niestety mamy smutną wiadomość dla fanów rapu. DMX nie żyje.

DMX nie żyje. Earl Simmons, znany lepiej jako legendarny DMX, zmarł w wieku 50 lat niecały tydzień po tym, jak został przewieziony do szpitala z powodu przedawkowania narkotyków. Przedawkowanie spowodowało zawał serca. Jeszcze kilka godzin temu portal TMZ poinformował, że raper nie odzyskał żadnej funkcji mózgu od czasu, gdy był hospitalizowany.

DMX był jednym z najbardziej charyzmatycznych raperów w historii. Wydał 8 studyjnych solowych albumów. Jego single takie jak „Ruff Ryders’ Anthem”, „Slippin'”, „Where The Hood At?”, „Party Up”, „X Gon’ Give It To Ya” czy „Get It On The Floor” zna chyba każdy fan hip-hopu na świecie. DMX urodził się jako Earl Simmons w Mount Vernon w stanie Nowy Jork, 18 grudnia 1970 roku. Kiedy był jeszcze małym dzieckiem, przeniósł się z częścią swojej rodziny na przedmieścia Nowego Jorku, Yonkers. Niespokojne i pełne przemocy dzieciństwo sprawiło, że stał się brutalny i spędzał dużo czasu mieszkając w domach opieki społecznej. Na ulicach walczył o przetrwanie poprzez rabunki, które doprowadzały do starć z prawem. Znalazł swoją zbawczą łaskę w hip-hopie, zaczynając jako DJ i beatboxer. W późniejszym okresie zaczął rapować, aby być bardziej zauważalnym, biorąc swoją ksywę od cyfrowej maszyny perkusyjnej DMX (choć zostało to również zinterpretowane jako „Dark Man X”).

DMX – kariera

Zdobył sławę na scenie freestyle’owej i został umieszczony w kolumnie Unsigned Hype magazynu The Source w 1991 roku. Ruffhouse, spółka zależna Columbia, podpisała z nim umowę w następnym roku i wydała jego debiutancki singiel „Born Loser”. Jednak nadwyżka talentów na liście Ruffhouse sprawiła, że ​​DMX nie był promowany, a wytwórnia zgodziła się zwolnić go z kontraktu. W 1994 roku wydał kolejny singiel „Make a Move”, ale w tym samym roku został skazany za posiadanie narkotyków, co było największym przestępstwem spośród kilku w jego historii.

DMX zaczął odbudowywać swoją karierę, występując na jednym z undergroundowych mixtape’ów DJ Clue? W 1997 roku zdobył kontrakt w labelu podlegającym dużej wytwórni Def Jam i wystąpił gościnnie w utworze LL Cool J „4, 3, 2, 1”. Kolejne występy gościnne to „24 Hours to Live” Mase’a i „Money, Power & Respect” (The LOX i Lil Kim) wywołały jeszcze silniejszy szum wokół jego osoby. Na początku 1998 roku wydał swój debiutancki singiel w Def Jam „Get at Me Dog”. Utwór był złotym przebojem na listach przebojów rapowych i tanecznych i utorował drogę pełnometrażowemu debiutowi DMXa „It’s Dark i Hell Is Hot”, aby zadebiutować na pierwszym miejscu list przebojów w USA.

ZOBACZ:  Tede zaprezentował nowy singiel "Nocą kurort"

Utwory wyprodukowane głównie przez producenta o ksywie Swizz Beatz, który dzięki sukcesowi albumu również wypłynął na szerokie wody, przyniosły wiele porównań DMXa do 2Paca za jego charyzmę i agresję na mikrofonie. Album sprzedał się w ponad czterech milionach kopii. Niedługo po wydaniu albumu w maju 1998, DMX został oskarżony o zgwałcenie striptizerki w Bronksie, ale później został oczyszczony przez dowody DNA. Następnie zadebiutował w filmie fabularnym „Belly” Hype Williamsa.

DMX – Ruff Ryders’ Anthem

DMX – Flesh of My Flesh, Blood of My Blood

Przed końcem 1998 roku DMX ukończył swój drugi album „Flesh of My Flesh, Blood of My Blood”. Miał on swoją premierę w grudniu. Album z kontrowersyjnym zdjęciem na okładce pokrytego krwią rapera wspiął się 1 miejsce listy przebojów i ostatecznie zdobył potrójną platynę. W następnym roku DMX ruszył w trasę koncertową „Hard Knock Life” z Jayem-Z i duetem Method Man & Redman. Podczas postoju w Denver wydano nakaz jego aresztowania w związku z ugodzeniem nożem jednego mężczyzny, z którego później został oczyszczony. Inny incydent miał miejsce w maju. Raper ostał oskarżony o napaść na mężczyznę z Yonkers, który rzekomo molestował jego żonę (zarzuty ponownie zostały wycofane).

DMX – Slippin’

Bardziej poważne zarzuty zostały postawione tego lata, kiedy wujek i menadżer DMXa został przypadkowo postrzelony w stopę w hotelu w New Jersey. Później policja dokonała nalotu na dom DMX i złożyła zarzuty o okrucieństwo wobec zwierząt, broń i posiadanie narkotyków. Ostatecznie otrzymał grzywnę, zawieszenie i nakaz prac społecznych. Pośród tych trudności grupa Ruff Ryders – której DMX był rdzeniem, członkiem-założycielem – wydała kompilacyjny album „Ryde or Die, Vol. 1”. Płyta na której był oczywiście DMX, a także Eve, LOX, Big Pun czy Jay-Z zadebiutowała na pierwszym miejscu wiosną 1999 roku, jeszcze bardziej wzmacniając pozycję DMXa.

DMX u szczytu sławy

Pod koniec 1999 roku DMX wydał swój kolejny album „…And Then There Was X”, który stał się jego trzecim albumem z rzędu, który zadebiutował na pierwszym miejscu. Z tej płyty pochodzi jego największy singiel od czasu „Get at Me Dog”, „Party Up (Up in Here)”, który stał się jego pierwszym utworem w „Top Ten” na listach R&B. Kolejne „What You Want” i „What’s My Name?” były również dość popularne. Ich sukces pomógł stać się „…And Then There Was X”, najlepiej sprzedającym się albumem rapera, który sprzedał się w ponad pięciu milionach egzemplarzy! Podczas swojego wspinania na sam szczyt DMX powrócił na duży ekran z dużą rolą drugoplanową w filmie akcji Andrzeja Bartkowiaka „Romeo musi umrzeć”.

ZOBACZ:  Tokio Hotel odwiedzą Polskę w przyszłym roku!

W międzyczasie został postawiony w stan oskarżenia przez sąd przysięgłych w sprawie posiadania broni i narkotyków w hrabstwie Westchester w stanie Nowy Jork w czerwcu 2000 roku. Został aresztowany w marcu za prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy i posiadanie marihuany. Przyznał się do winy i został skazany na 15 dni więzienia, a jego apelacja o obniżenie kary została ostatecznie odrzucona na początku 2001 roku. Po kilku tygodniach zwlekania, oddał się i został oskarżony o obrazę sądu. Następnie został oskarżony o napaść. Kiedy dowiedział się, że nie zostanie wypuszczony wcześniej za dobre zachowanie, rzekomo rzucił tacą z jedzeniem w grupę funkcjonariuszy więzienia. Później zmieniono zarzuty na lekkomyślny napad i zapłacił grzywnę. „X” oskarżył strażników o pobicie go i spowodowanie niewielkich obrażeń nogi.

DMX – Party Up (Up In Here)

DMX i Steven Seagal w jednym filmie

Niedługo po wyjściu z więzienia film akcji „Mroczna dzielnica” w którym grał u boku Stevena Seagala, miał pierwszeństwo w sprzedaży biletów. Na ścieżce dźwiękowej znalazł się przebojowy singiel „No Sunshine”. Po wielkim sukcesie „Mrocznej dzielnicy” DMX podpisał kontrakt z Warner Bros. na kilka kolejnych filmów. Gdy jego problemy prawne zostały ostatecznie rozwiązane, wrócił do studia i ukończył swój czwarty album, bardziej introspektywny „The Great Depression”. Płyta została wydana jesienią 2001 roku i stała się jego czwartym albumem z rzędu, który zadebiutował na pierwszym miejscu. Chociaż szybko stał się platyną, nie był już tak długo na szczytach list, jak jego poprzednie albumy.

DMX – No Sunshine

Pod koniec 2002 roku DMX opublikował swoje wspomnienia w książce „E. A. R. L.: The Autobiography of Dmx”, a także nagrał kilka utworów z Audioslave (czyli dawnym Rage Against the Machine). Jedna z ich kolaboracji, „Here I Come”, została wykorzystana na ścieżce dźwiękowej do kolejnego filmu z DMX’em i Jet Li „Od kołyski aż po grób”. Z tego obrazu pochodzi także jedyny utwór DMX’a nagrany z Eminemem „Go To Sleep”. Ten energiczny i wulgarny utwór w którym pojawił się również Obie Trice (były członek labelu Eminema Shady Records) był dissem na innego popularnego rapera – Ja Rule’a. Film stał się numerem jeden po premierze w marcu 2003 roku, a jego ścieżka dźwiękowa z dużą ilością utworów DMXa zadebiutowała w pierwszej dziesiątce.

ZOBACZ:  Zuza Jabłońska zagra utwory z debiutanckiego krążka podczas koncertu online

Kolejny album Simmonsa „Grand Champ” został wydany sześć miesięcy później, po którym nastąpił Rok Psa w 2006 roku – „Year of the Dog… Again”. Tuż przed wydaniem tego albumu zadebiutował jego reality show na BET. W czerwcu 2007 ukazała się kompilacja zatytułowana „Definition of X: The Pick of the Litter”.

DMX – My Life:

DMX – My Life

Artysta był obciążony kwestiami prawnymi w kolejnych latach, odbywając 90 dni więzienia po przyznaniu się do zarzutów okrucieństwa wobec zwierząt, posiadania narkotyków i kradzieży pod koniec 2008 roku, a w 2010 roku 90-dniowy wyrok za lekkomyślną jazdę po spożyciu alkoholu zamienił się w pełny rok. DMX powrócił do nagrywania z albumem „Undisputed” z 2012 roku, wydanym przez wytwórnię Seven Arts. Za produkcje byli odpowiedzialni Swizz Beatz i JR Rotem. Album trafił do pierwszej dwudziestki listy przebojów. Album spowodował również, że raper podjął kroki prawne przeciwko wytwórni, ponieważ wszystko było bez umowy lub upoważnienia. Później w tym samym roku kolejne zarzuty karne doprowadziły do ​​dwóch miesięcy więzienia. DMX później współpracował z artystą EDM Skylą Talonem z grupy Blackburner przy jego kolejnym albumie „Dog Eats Rabbit”, który ukazał się wiosną 2017.

DMX – X Gon’ Give It To Ya

DMX nie żyje

Earl Simmons przez długie lata walczył z uzależnieniem od narkotyków. Jego ostatni okres odwykowy w 2019 roku nastąpił po odbyciu 12-miesięcznego wyroku za unikanie płacenia podatków. Raper powrócił jeszcze na scenę po odwyku w grudniu 2019 roku. W 2014 roku DMX wystąpił na jedynym koncercie w Polsce. Było to podczas Warsaw Challenge.

DMX’a pożegnało już w mediach społecznościowych wiele osób ze świata showbiznesu:

(w artykule wykorzystano biografię rapera ze strony allmusic.com)

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx