Domy z bali zyskują coraz większa popularność. Można je spotkać nie tylko w góralskich krajobrazach, ale i w innych częściach kraju. Poznaj ich zalety.
Domy z bali w całej Polsce
Domy z bali to budynki, które kojarzą się ze śnieżnym krajobrazem Zakopanego. Ale to nie jedyne miejsce na mapie Polski, w którym można zobaczyć te piękne budynki. Od wielu lat rozsiane są w całej Polsce, ponieważ mamy większą świadomość tego, jak świetną są budowlą – pod każdym względem.
„Zastał Polskę drewnianą” a nowoczesne domy z bali
Drewno stanowi jeden z najlepszych materiałów pochodzących z natury. Jest wytrzymałe i bardzo piękne. Od wieków stanowi najczęściej wykorzystywany materiał przy budowie domów (na różnych etapach), a także mniejszych rzeczy jak meble.
Drewno to materiał, który daje ciepło, dlatego wykorzystuje się go przy budowie domów. Przez ostatnie lata dużą popularnością cieszą się domy z bali – zachwycające wyglądem, ewentualnymi zdobieniami i techniką wykonania.
W zasadzie technika budowania domów z bali sięga czasów początku naszego państwa. Później – kiedy zgodnie z powiedzeniem: zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną – Kazimierz Wielki wprowadził nowe rodzaje technik budowy, domy z bali zniknęły nieco z naszej rzeczywistości. Dzisiaj wracają ze zdwojoną siłą, mimo że na mapie zabudowań nadal królują budynki murowane.
Domki z bali całoroczne
Budowniczy, którzy stawiają dzisiaj domki z bali całoroczne, robią to nie tylko jako możliwość dla letniego wypoczynku w górach, ale także jako domy, w których mieszkają na co dzień. Wracamy do fascynującej magii drewna, dlatego możemy się cieszyć życiem wśród natury niemalże! Drewno jako materiał naturalny nie transportuje do naszych czterech ścian groźnych dla zdrowia substancji.
Domy z bali – zalety
Domy z bali buduje się bardzo szybko – dużo szybciej niż tradycyjny dom murowany. Czas ich stawiania to ok. miesiąc. Zaskakujące, prawda? Tyle czasu potrzeba, aby ekipa specjalistów postawiła w pełni wygodny i rewelacyjnie wyglądający dom z bali dla całej Twojej rodziny.
Plusem jest także to, że sama konstrukcja domu jest tańsza niż tego tradycyjnego. Koniecznie trzeba też wspomnieć o tym, że w domu z bali panuje przyjemne ciepło. Nie potrzeba specjalnego ocieplania, ponieważ drewno zachowuje i nie przepuszcza ciepła na zewnątrz.
Co jeszcze? Oczywiście wytrzymałość. Jak wspomniano na początku, domy z bali, czyli z drewna to bardzo wytrzymałe budynki – przecież drewno nie tak łatwo… złamać. W każdym rozumieniu. Można to udowodnić na podstawie przykładu najwyższego drewnianego hotelu w Europie. Znajduje się on we Włoszech i mimo że posiada aż 28 metrów wysokości, jest całkowicie odporny na trzęsienia ziemi.
Warto dodać też, że w domach wykonanych w całości z drewna panuje klimat nie do odtworzenia w domu murowanym. Naturalne drewno uwalnia olejki eteryczne, a te mają korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Według badań naukowców drewno obniża poziom stresu, wpływa na lepszy sen, obniża poziom ryzyka zachorowania między innymi na choroby układu krążenia.
(artykuł sponsorowany)