Depresja jest chorobą cywilizacyjną. Jednym z jej rodzajów jest depresja psychotyczna, cechująca się objawami psychotycznymi. Jakie są podstawowe objawy depresji psychotycznej i czy możliwe jest całkowite wyleczenie?
Czym jest depresja psychotyczna?
Depresja psychotyczna to ciężkie zaburzenie nastroju, któremu towarzyszą różnego rodzaju objawy psychotyczne. Objawami tymi są np. omamy, halucynacje czy urojenia. Depresja psychotyczna najczęściej występuje u osób w podeszłym wieku. Urojenia mają bezpośredni związek z nastrojem osoby chorej i najczęściej dotyczą poczucia winy czy przekonania o chorobie. Mimo, że depresja psychotyczna jest uznawana jako zaburzenie depresyjne, wciąż trwają spekulacje na temat ustanowienia jej odrębną jednostką chorobową.
Objawy psychotyczne
Depresja psychotyczna wiąże się z objawami depresyjnymi i psychotycznymi. Do pierwszej grupy objawów należy przede wszystkim obniżenie nastroju, a także anhednonia, czyli brak umiejętności odczuwania pozytywnych emocji. Ponadto, chory odczuwa nieustanne zmęczenie, a aktywność stopniowo spada, aż w końcu dochodzi do tzw. osłupienia depresyjnego, czyli stanu, w którym chory nie jest w stanie samodzielnie się poruszać. Objawem depresji psychotycznej mogą być także poważne zaburzenia snu, apetytu, a nawet myśli samobójcze.
Objawami typowo psychotycznymi natomiast są urojenia winy i kary, przekonanie o własnej grzeszności, urojenia nihilistyczne, czyli poczucie utraty własnego ciała bądź kontroli nad nim. Bardzo często pojawiają się także urojenia hipochondryczne i katastroficzne. Typowe dla depresji psychotycznej są omamy słuchowe bądź węchowe. Chory słyszy głosy, które go obrażają i poniżają. W skrajnych przypadkach głosy te mogą nakłaniać chorego do zrobienia sobie krzywdy. Omamy węchowe natomiast zwykle związane są z odczuwaniem przez chorych zapachu zgnilizny.
Jakie są przyczyny depresji psychotycznej?
Główną przyczyną występowania depresji psychotycznej są zaburzenia hormonalne, głównie związane z wysokim poziomem kortyzolu. Poza tym, pojawienie się objawów zaburzenia może mieć podłoże genetyczne, a także może mieć związek z innym, współistniejącym zaburzeniem depresyjnym. Badania wykazują, że depresja psychotyczna może mieć związek również z doświadczeniem traumatycznych zdarzeń życiowych.
Czy depresję z objawami psychotycznymi można wyleczyć?
Leczenie depresji psychotycznej jest możliwe, ale wiąże się z bardzo ciężką pracą i ogromnym ryzykiem nawrotu choroby. Podstawą jest oczywiście farmakologia. Zanim lekarz dobierze odpowiedni zestaw leków, konieczna jest dokładna ocena stanu somatycznego chorego, dominujących symptomów choroby, a także ewentualnych możliwości interakcji leków z innymi zażywanymi lekami. Jeżeli farmakologia nie przynosi skutków, chorzy nierzadko kierowani są na elektroterapię. Ważne jest także jednoczesne stosowanie psychoterapii.
Źródło: https://e-recepta.net/blog/depresja-psychotyczna-przyczyny-objawy-i-leczenie/.
(artykuł sponsorowany)