Dawid Siwiecki zwycięzcą programu “Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show”

Fot. Virtuosos V4+

OBSERWUJ NAS:

18 grudnia poznaliśmy zwycięzców wielkiego finału „Wirtuozów V4+. Międzynarodowego talent show”. Wyłoniono 5 wybitnych młodych muzyków klasycznych z 5 krajów: Czech, Węgier, Polski, Słowacji i Serbii. 14-letni akordeonista Dawid Siwiecki z Krzywego z Podkarpacia zachwycił światowej sławy jury. Werdykt ogłosił Maestro Placido Domingo!

Dawid Siwiecki z Polski to jeden ze zwycięzców pierwszej międzynarodowej edycji programu „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show”. Jest młody, wybitnie zdolny, skromny, a zarazem porywający nie tylko jury, ale i publiczność przed telewizorami. Zachwyca doskonałą techniką, wrażliwością i autorską interpretacją wykonywanych utworów muzycznych. Świadomie wybierał najtrudniejsze utwory, by móc zaprezentować swój ogromny talent. Światowej sławy jury było oczarowane wysokim poziomem jego występów w programie. Od pierwszych odcinków podkreślali oni wyjątkowość Dawida Siwieckiego.

Dawid Siwiecki, fot. Virtuosos V4+

Przypomnijmy, że do finału zakwalifikowała się dwójka wspaniałych młodych muzyków klasycznych z Polski. Zarina Zaradna z Przeźmierowa ma 9 lat i gra na harfie, a 14-letni Dawid Siwiecki z Krzywego na akordeonie. Prowadząca program Ida Nowakowska nazwała Zarinę aniołem: “Ma długie blond włosy, duże oczy, a do tego gra na anielskim instrumencie – harfie”. Natomiast po półfinałowym występie Dawida określono akordeonistą z charyzmą godną rockandrollowca.

Jury wielokrotnie wyróżniało muzykalność młodego akordeonisty z Polski. „Zakochaliśmy się w twojej choreografii, nie tylko muzyce” – powiedział Peter Valentovic, słowacki dyrygent. „Jesteś jednością z akordeonem. Czasem tracę orientację, gdzie kończysz się Ty, a gdzie zaczyna instrument. Kiedy scalasz się z nim – staje się on częścią ciebie, a to ogromny talent. Tego nie da się wyuczyć” – wtórował mu jeden z najsłynniejszych na świecie skrzypków Maxim Vengerov.

Ida Nowakowska, Zarina Zaradna, Thomas Gottschalk, fot. Virtuosos V4+

Dawid cały jest muzyką. Młody wirtuoz nie tylko gra na akordeonie, ale przy tym tańczy głową, mimiką twarzy, ramionami, stopami. Jest wyjątkowo ekspresyjny, wyrazisty, a przy tym autentyczny i charakterystyczny. W wielkim finale podkreślił te cechy sam Maestro Placido Domingo: “To, co Dawid robi z akordeonem przekracza wszelkie wyobrażenie. Jest zaskakującym odkryciem tego programu i widzę przed nim wielką karierę. Jego muzykalność jest fenomenalna”.

ZOBACZ:  Męskie Granie Orkiestra 2020: Daria Zawiałow, Błażej Król i Igor Walaszek razem w utworze "Świt"

Należy wskazać silną motywację i determinację Dawida: “Przystąpiłem do tego konkursu, aby kupić profesjonalny akordeon, który jest kluczowy dla mojego muzycznego rozwoju. Własny instrument jest moim marzeniem. Chciałbym zostać profesjonalnym muzykiem”. Jury często dziwiło się, że tak uzdolniony muzyk nie ma swojego akordeonu. Wyznanie to wzruszyło Gabrielę Bohacovą, dyrektorkę festiwalu muzycznego, do łez: “Wyglądał na bardzo nieśmiałego, a tak naprawdę on jest czystą radością. To mnie bardzo poruszyło. W jego muzyce była prawda. Grał z serca. Miał w sobie opowieść i marzenie wygrania nagrody, którą przeznaczy na kupno własnego instrumentu”. Alicja Węgorzewska, polska jurorka „Wirtuozów V4+. Międzynarodowego talent show”, wierzy, że nagroda pieniężna – 15 tysięcy euro z pewnością pozwoli Dawidowi Siwieckiemu rozwinąć artystyczne i zawodowe skrzydła.

Virtuosos V4+ SuperFinal 2020. Wirtuozi V4+ Super Finał – zobacz w całości:

Virtuosos V4+ SuperFinal 2020

„Dla młodych muzyków to spełnienie marzeń, by wystąpić przed międzynarodową widownią oraz profesjonalnym jury składającym się z międzynarodowych gwiazd. To program, który zaważy na ich dalszym rozwoju i mam nadzieję otworzy drzwi do kariery. A być zauważonym dla młodego artysty to wielki krok naprzód, tym bardziej, że popularność w przypadku uczestnictwa w programie „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show” nie ogranicza się do jednego kraju, to od razu jest sława międzynarodowa” – podsumowuje Alicja Węgorzewska.

Ida Nowakowska, Thomas Gottschalk, fot. Virtuosos V4+
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx
()
x