“Czworo dzieci i Coś” – ekranizacja powieści Jacqueline Wilson w kinach od 3 lipca

Fot. kadr z filmu "Czworo dzieci i coś"

OBSERWUJ NAS:

Już 3 lipca do kin wejdzie współczesna rodzinna filmowa historia z mnóstwem przygód, która powstała na motywach wydanej w 2012 roku bestsellerowej książki “Czworo dzieci i Coś” – Jacqueline Wilson, ukochanej autorki brytyjskich dzieci.

– Długo myślałam, zanim napisałam tę historię – mówi Wilson, której powieść jest z kolei adaptacją dziecięcej klasyki Edith Nesbit z 1902 roku „Pięcioro dzieci i Coś”. Zawsze byłam jej wielką wielbicielką – opowiada Wilson. Nesbit była płodną twórczynią literatury dziecięcej, między innymi powieści „Przygoda przyjeżdża pociągiem”. Pomyślałam, że nie miałaby nic przeciwko temu, gdybym wykopała jej magicznego bohatera z piasku i przedstawiła go współczesnym dzieciom. Starałam się odtworzyć pewne sytuacje, ale nie naśladować stylu E. Nesbit, który jest bardzo charakterystyczny.

Czworo dzieci i Coś – polski zwiastun filmu:

Urodzona w Bath Jacqueline Wilson spędziła większą część dzieciństwa w Kingston-on-Thames. Zawsze chciała być pisarką i swoją pierwszą „powieść” napisała jako dziewięciolatka. Dorastając zapełniała swoją twórczością niezliczone zeszyty. Potem rozpoczęła pracę jako dziennikarka w szkockim wydawnictwie DC Thomson. Tam powstał magazyn “Jackie” nazwany tak od jej imienia. Autorka przez całe dorosłe życie utrzymywała się z pracy pisarskiej.

Większość książek Jacqueline Wilson opublikowało wydawnictwo Penguin Random House. Znalazła się wśród nich „Historia Tracy Beaker”, na podstawie której powstał serial dla dzieci w CBBC oraz jego kontynuacja zatytułowana „Wysypisko”. Najnowsza seria książek autorki, opowiadająca o osieroconej dziewczynce w czasach wiktoriańskich, zatytułowana „Hetty Feather”, zdobyła wielką popularność fanów pisarki. „Hetty Feather” doczekała się również adaptacji scenicznej oraz na potrzeby CBBC. Obie spotkały się w wielkim uznaniem krytyków. Powieść „Czworo dzieci i Coś” została opublikowana w 2012 roku w ramach 30-lecia serii wydawnictwa Penguin „Puffin Classics”.

Jesienią 2014 roku wydawnictwo Penguin Random House opublikowało setną książkę Jacqueline Wilson „Opal Pluemstead”, której akcja rozgrywa się tuż przed pierwszą wojną światową. Od tej pory autorka wydała kilka kolejnych powieści.

Jacqueline wielokrotnie otrzymywała nominacje, wyróżnienia i zdobyła wiele nagród, w tym nagrodę Smarties i Children’s Book Award. Powieść „Malowana mama” została doceniona nagrodą Guardian Children’s Fiction Award oraz uznana za książkę roku dla dzieci 1999 przez gildię British Book Awards. Książka została także nominowana do nagrody Whitbread Children’s Book Award w 1999 roku. „Historia Tracy Beaker” zdobyła w 2002 roku nagrodę Blue Peter People’s Choice Award.

W 2002 roku autorka otrzymała Order Imperium Brytyjskiego IV klasy za zasługi dla literatury w szkołach, a w 2008 roku Order Imperium Brytyjskiego II klasy. W samej wielkiej Brytanii sprzedano ponad 40 milionów egzemplarzy książek Jacqueline Wilson. Jej powieści przetłumaczono na 34 języki. Jest jedną z najlepiej sprzedających się brytyjskich autorek ostatniej dekady.

W latach 2005-2007 Jacqueline miała zaszczyt być Children’s Laureate (tytuł przyznawany co drugi rok przez brytyjskie dzieci autorom lub ilustratorom książek dla dzieci). W tym czasie prowadziła bardzo udaną kampanię na rzecz czytania dzieciom na głos przez dorosłych nawet wtedy, kiedy milusińscy potrafią czytać już sami. Pisarka jest kanclerzem na Uniwersytecie w Roehampton, gdzie jednocześnie jest profesorem wizytującym na wydziale literatury dziecięcej. Dodatkowo Jacqueline Wilson otrzymała honorowe tytuły doktorskie uniwersytetów w Dundee, Kingston, Winchester i Bath.

Zobacz również: