CNN International w sobotę 18 marca wyemituje nowy film dokumentalny „Fighting For Mercy: A CNN Freedom Project”. Jego tematyką jest wykorzystywanie tanzańskich dzieci do przymusowej pracy jako służba domowa. Materiał powstał we współpracy z Kulczyk Foundation.
Twórcy dokumentu podążają śladami Mercy Esther, która w wieku zaledwie 8 lat została porwana ze swojej wioski w Tanzanii. Zmuszono ją następnie do pracy jako służąca w odległym mieście. Jako 16-latka podjęła ryzykowną próbę ucieczki, by odnaleźć rodzinę i odzyskać swoje dawne życie.
Forma przymusowej służby, którą opisano w dokumencie jest w Tanzanii powszechna. Nieletnie dziewczęta zmusza się do wielogodzinnej pracy w domach obcych ludzi. Oddziela się je od rodzin w zamian za obietnice dobrych zarobków i możliwość edukacji. Nie są one jednak dotrzymywane. Padają one ofiarą współczesnego niewolnictwa.
CNN Freedom Project we współpracy z Dominiką Kulczyk, filantropką i założycielką Kulczyk Foundation – bada ten problem. Przedstawia historię odważnej tanzańskiej kobiety, która sama przeżyła niewolę. Angela Benedicto poświęciła swoje życie ratowaniu dziewczynek takich jak Mercy Esther oraz walce o zmianę mentalności ludzi, którzy pozwolili, aby nadużycia te stały się częścią tamtejszej kultury.
W półgodzinnym dokumencie, który powstał w ramach inicjatywy #MyFreedomDay, Kulczyk i Benedicto udają się do Tanzanii, gdzie spotykają się z dziećmi uratowanymi przez organizację non-profit Wotesawa Domestic Workers Organisation. Benedicto, jej założycielka, broni praw dzieci wykorzystywanych jako służba domowa i walczy z handlem nieletnimi.
Od czasu otwarcia schroniska w 2014 roku, Wotesawa przyjmuje średnio 75 dzieci rocznie. Benedicto przyznaje, że marzy o wybudowaniu większego obiektu, w którym będzie mogła udzielić schronienia znacznie liczniejszej grupie potrzebującej pomocy.
Premiera dokumentu „Fighting for Mercy: A CNN Freedom Project Documentary” w CNN International w najbliższą sobotę 18 marca o godz. 5:30 CET. Powtórki programu zaplanowano w następujących terminach:
- sobota 18 marca o godz. 16:00,
- niedziela 19 marca o godz. 18:00,
- poniedziałek 20 marcao godz. 1:00 oraz 4:00.
Więcej informacji o współczesnych formach niewolnictwa można znaleźć na stronie CNN.com/Freedom.