Przejdź do treści

Bruce Springsteen i 45-lecie albumu „Born To Run”

Bruce Springsteen / fot. Born to Run

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

45 lat temu swoja premierę miał genialny album „Born To Run” Bruce’a Springsteena. Płyta, która za pomocą prostych środków opiewa Amerykę oraz patriotyzm i narodową dumę jej mieszkańców.

To tutaj springsteenowski E-Street Band zagrał na poziomie kosmicznym. To tutaj gitarowy żar i pełne pasji, sugestywne teksty rozpaliły serca amerykańskiej publiczności, stając się manifestem rozgoryczonego wypaloną hippisowską rewolucją pokolenia.

Bruce Springsteen – Born to Run:

Bruce Springsteen – Born to Run

Wydany 25 sierpnia 1975 album stał się kamieniem milowym w karierze Bossa, który otworzył mu drogę do światowej kariery. „Born to Run” znalazł się na trzecim miejscu listy Billboard 200 i przez dwa lata nieprzerwanie utrzymywał się w notowaniach tej prestiżowej listy. Album stał się drugą najlepiej sprzedającą się płytą Springsteena po „Born in the U.S.A.”. Świetnie przyjęty przez publiczność album uznawany jest przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wszech czasów. Na liście 500 topowych albumów świata magazynu Rolling Stone „Born To Run” znalazł się na 18 miejscu.

Springsteen rozpoczął pracę nad albumem w maju 1974 roku a jego nagranie zajęło mu ponad 14 miesięcy. Samej pracy nad utworem „Born To Run” artysta i zespół poświęcili prawie sześć miesięcy. Do pracy nad płytą Boss zaprosił Jona Landau, który wkrótce przejął rolę producenta i managera artysty. Na „Born To Run” po raz pierwszy zagrali pianista Roy Bittan i perkusista Max Weinberg (w utworze tytułowym występują David Sancious i Ernie „Boom” Carter). Pomysł na tytuł „Born To Run” przyszedł Bruce’owi do głowy podczas trasy koncertowej w Tennessee w 1973 roku.

Bruce Springsteen & The E Street Band – Jungleland (Live in New York City)

Bruce Springsteen & The E Street Band – Jungleland (Live in New York City)

Sukces albumu spowodował, że w październiku 1975 roku w tym samym tygodniu Bruce znalazł się na okładkach tygodników Time i Newsweek!

Okładka albumu, na której Springsteen ze swoją gitarą Fender Telecaster opiera się o saksofonistę Clarence’a Clemonsa jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych okładek w historii muzyki. Słynne zdjęcie podczas trzygodzinnej sesji wykonał Eric Meola. Manager artysty, Jon Landau powiedział: „Widziałem przyszłość rock and rolla – nazywa się Bruce Springsteen”.

Album „Born To Run” dostępny jest w katalogu Sony Music Legacy na płycie kompaktowej, albumie winylowym oraz w serwisach cyfrowych.

Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

SPORT

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx