Przejdź do treści

Beton B20 – co to jest i kiedy się go stosuje?

Beton B20 co to
Fot. mat. prasowy

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Beton jest współcześnie jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Jest tani, wydajny, łatwo dostępny, ma wielorakie zastosowanie. Beton cechuje się bardzo dużą wytrzymałością przy stosunkowo niskiej cenie, co sprawia, że jest bardzo chętnie wykorzystywanym materiałem w budownictwie na całym świecie.

Warto jednak wspomnieć, że istnieją różne typy betonu, które charakteryzują się różnymi właściwościami.

Co to jest beton B20?

Beton B20 to zwykły beton, który ma bardzo duże spektrum zastosowań. Jest standardowym materiałem na każdej budowie. Jest to mieszanka, która sprawdza się zarówno w budownictwie naziemnym, podziemnym, jak i wodnym. Beton jest niezwykle łatwy w obróbce, co sprawia, że bez trudu można dopasować jego parametry do aktualnego zapotrzebowania. Z takim typem betonu można tworzyć solidne obiekty o niestandardowych kształtach.

Właściwości betonu b20

W związku z tym, że beton jest materiałem budowlanym i musi spełniać pewne funkcje podlegające pod instytucje kontrolujące, funkcjonują normy określające parametry jakościowe betonu. To na ich podstawie określa się cechy betonu, które pozwalają zaklasyfikować go do konkretnego typu betonu. W Polsce są to dwie normy: norma PN-88/B-06250 oraz norma PN-EN 206+A1:2016-12.

Beton klasyfikowany jako B20 cechuje się w stanie suchym gęstością od 2 000 kg/m³ do 2 600 kg/m³. Jego wytrzymałość na ściskanie musi wynosić nie mniej niż 20 MPa. Okazuje się jednak, że w zależności od indywidualnych preferencji producenta, beton b-20 może mieć różne oznaczenia i występować pod różnymi nazwami handlowymi.

Warto wspomnieć, że beton B20 cechuje się wysoką przyczepnością – z powodzeniem można stosować go zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Zakres temperatur w jakich można stosować beton b20 oscyluje w okolicy od 5°C do 30°C. Jest odporny na warunki atmosferyczne. Mieszanka betonowa b20 jest łatwa w przygotowaniu – bez trudu mogą przygotować ją również budowlani amatorzy.

Czy beton b20 jest mocny?

Wspomniano już, że beton betonowi nie równy i różne są typy betonu. W zależności od tego jakie przeznaczenie ma mieć materiał budowlany, należy wybierać najbardziej optymalny typ betonu. Beton b20 jest najbardziej uniwersalnym typem mieszanek. Jest powszechnie stosowany – właśnie dlatego, że jest tak wszechstronny. Bardzo istotnym czynnikiem natomiast, o jakim koniecznie trzeba wspomnieć, jest fakt, że w przypadku zastosowania tego typu betonu, należy najpierw oszacować na co ów beton ma być odporny. Mowa tutaj o ewentualnych czynnikach zewnętrznych oraz obciążeniach, na jakie może być narażona konstrukcja betonowa.

Zastosowanie betonu B20

Najczęściej beton B20 wykorzystywany jest na placach budowy. Głównie do:

  • wylewania wieńców
  • tworzenia ław
  • wylewania fundamentów
  • konstruowania stropów
  • budowania schodów i nadproży.

Warto nadmienić, że ten typ betonu sprawdzi się również w środowisku stale mokrym, a nie tylko suchym. Musi to być jednak miejsce stale mokre, a nie mokre cyklicznie, np. w przypadku zamarzających opadów deszczu.

Beton b20, a beton b25 – różnice

Główną różnicą jest różnica cenowa – wyraźnie zauważalna. To właśnie z tego powodu (niższej ceny) beton B20 jest chętniej kupowany, niż jego nieco droższy odpowiednik. Beton B25 jest też wytrzymalszy niż beton B20 – w jego przypadku wytrzymałości to 20 MPa, podczas gdy w betonie B25 jest to 25 MPa.

Jak zrobić beton b20 – proporcje

Beton B20 można przygotować samodzielnie, jednak poza odpowiednim doborem materiałów, istotne są zastosowane proporcje przygotowania. Do przygotowania dobrego i solidnego betonu, potrzebne jest kruszywo drobne, czyli piasek oraz grube, czyli żwir. Niezbędne są również woda, cement i domieszka odpowiedniego materiału, która zadecyduje o finalnych parametrach tego materiału budowlanego. Zasada jest prosta, choć nieoczywista – im mniej wody pójdzie do mieszanki, tym beton będzie bardziej wytrzymały. Nie można jednak przesadzać w drugą stronę – mieszanka musi być wystarczająco urabialna – domieszka pozwoli zredukować ewentualne nadmiary wody.

Jak kształtują się proporcje materiałów niezbędnych do przygotowania mieszanki betonu b20? Aby uzyskać około 120 litrów betonu b20 potrzebujemy:

  • 25 kilogramów cementu,
  • 4 wiadra piasku o pojemności 10 litrów,
  • osiem wiader żwiru o pojemności 10 litrów
  • od 10 do 12 litrów wody.

W zależności od tego do czego ma być zastosowana dana mieszanka, warto wypróbować również domieszkę uplastyczniającą. Jej ilość jest uzależniona od tego jakie mają być właściwości betonu, którego finalnie użyjemy.

Gdzie kupić beton B-20?

Beton B-20 jest powszechnie dostępnym produktem – znajdziesz go zarówno w dobrych składach budowlanych, popularnych marketach, ale i w sklepach internetowych z betonem oraz bezpośrednio u wytwórcy. Zaufaj producentowi betonu z doświadczeniem, firmie Promotor – dobry beton to solidny fundament Twojej budowy.

(artykuł sponsorowany)

Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

SPORT

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google
0
Chcemy poznać Twoją opinię na ten temat, zostaw komentarzx