Przejdź do treści

Bestsellery Empiku 2019 już niedługo! Zobacz kto ma szansę na zwycięstwo

Fot. Bestsellery Empiku 2019

UDOSTĘPNIJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Empik odsłania kolejne karty corocznego plebiscytu i ogłasza twórców, po których dzieła odbiorcy sięgali najchętniej w 2019 roku. Pisarze, artyści muzyczni i reżyserzy sklasyfikowani w top 5 w dziesięciu kategoriach mają szansę na Bestsellery Empiku 2019.

Poznaliśmy również nominowanych do nowej nagrody – Odkrycia Empiku 2019. To tytuł przyznawany przez jury obiecującym i wyróżniającym się twórcom za ważne dokonania artystyczne oraz wyjątkowe, znaczące dla rozwoju kultury dzieła. Zwycięzców Empik ogłosi 4. lutego 2020 roku podczas gali finałowej transmitowanej na antenie TVN.

Książki, od których nie mogliśmy się oderwać, muzyka towarzysząca nam na co dzień w różnych chwilach, filmy, które wywoływały emocje i zapadały w pamięć – w pierwszej piątce Bestsellerów Empiku 2019, w 10 kategoriach, znalazły się te tytuły, które najchętniej kupowali klienci salonów Empik i platformy Empik.com. Ich codzienne wybory to rocznie blisko 40 milionów „głosów”. W tegorocznej edycji po raz pierwszy, obok najpopularniejszych twórców, zostaną także nagrodzeni trzej artyści będący na początku kariery, których dzieła z 2019 roku odbiły się szerokim echem w świecie kultury – decyzją jury otrzymają oni nagrodę Odkrycie Empiku.

Bestsellery dla najpopularniejszych artystów

Bestsellery Empiku to barometr zainteresowań odbiorców – pokazują, co Polacy czytają, jakiej muzyki słuchają i jakie filmy oglądają na małym ekranie w skali całego roku.

W 2019 roku odkryliśmy wiele nowych „głosów” sceny literackiej, muzycznej i filmowej, ale także poznaliśmy nowe oblicze doświadczonych twórców. Wśród top 5 autorów z obszaru literatury pięknej uwagę zwraca 22-letni autor „Emigracji” Malcolm XD, Janusz L. Wiśniewski z kontynuacją „Samotności w Sieci”, a także debiut pisarski Tomasza Organka. Trzecia książka cieszącej się niesłabnącą popularnością autorki Blanki Lipińskiej znalazła się w top 5 kategorii literatura obyczajowa obok takich tytułów jak „Riverdale. Dzień wcześniej” Micola Ostowa czy „Zjazd absolwentów” Guillaume Musso.

W uwielbianej przez Polaków kategorii kryminał/sensacja/thriller z kolejnymi dziełami powracają m.in. Jo Nesbø, Camilla Läckberg i Remigiusz Mróz. Bestsellerowe opowieści dla najmłodszych to m.in. „Banda czarnej frott” Justyny Bednarek, „Dziennik Rowleya. Zapiski chłopca o złotym sercu” Jeffa Kinney’a czy kolejna część serii Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo”. Empik stale śledzi pojawiające się nowe zjawiska w literaturze i dominujące trendy, dlatego wśród tegorocznych nagród nie mogło zabraknąć cieszących się dużą popularnością audiobooków czytanych przez najlepszych polskich aktorów, m.in. „Becoming. Moja historia” Michelle Obamy w interpretacji Agaty Kuleszy czy Marcina Dorocińskiego czytającego „Listy zza grobu” Remigiusza Mroza.

Shortlistę najpopularniejszych artystów pop/rock zdominowali twórcy młodego pokolenia, tacy jak Billie Eillish, koreański boysband BTS i Roksana Węgiel. W top 5 znajdziemy także Darię Zawiałow i doświadczonego na scenie Michała Bajora. W hip-hopie wciąż silną reprezentację stanowią artyści o ugruntowanej od lat pozycji, tacy jak Sokół, O.S.T.R. i Kali. Nowym albumem przekonali do siebie słuchaczy Taco Hemingway i KęKę. Miejsca w czołowej piątce w kategorii muzyka filmowa zapewniły sobie tytuły związane z najpopularniejszymi produkcjami 2019 roku, takie jak „Pewnego razu… w Hollywood” czy „Kraina Lodu 2”. Nie brakuje polskich akcentów – szansę na muzyczne statuetki mają filmy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” i „Proceder”.

Od superbohaterów po gwiazdy rocka – widzów filmów fabularnych przed ekrany przyciągnęła zarówno finałowa odsłona marvelowskiej serii „Avengers: Koniec gry”, jak i oscarowe produkcje „Bohemian Rhapsody” czy „Green Book”. Rodzimą szkołę filmową reprezentuje Filip Bajon z filmem „Kamerdyner” oraz Wojtek Smarzowski z poruszającym dziełem „Kler”. Fani filmów animowanych najchętniej sięgali po kontynuacje popularnych serii: „Jak wytresować smoka 3”, „Sekretne życie zwierzaków domowych 2”, „Spider-Man Uniwersum” i „Hotel Transylwania 3” a także po nową odsłonę dobrze znanej widzom historii „Król Lew”.

Nowe głosy – Odkrycia Empiku

Od tegorocznej edycji gali Empik wprowadza zupełnie nową kategorię nagród, niezależną od wyników sprzedaży: Odkrycia Empiku. Jej celem jest wskazywanie szerokiej publiczności pisarzy, muzyków i reżyserów oryginalnych, wszechstronnych i bezkompromisowych, którzy odważnie sięgają po nowe rozwiązania, kreują indywidualny język, a czasem wręcz na nowo definiują dziedzinę, którą się zajmują. Nominowanych w kategoriach: Literatura, Muzyka i Film wskazały zespoły jury złożone z krytyków, uznanych artystów oraz ekspertów w danej dziedzinie.

W Jury Literackim zasiadają: Anna Dziewit-Meller, Max Cegielski, Magdalena Grzebałkowska oraz eksperci z Empiku Ewa Sołek i Marcin Mackiewicź. Na ich liście znalazło się pięciu autorów reprezentujących różne style i gatunki literackie – Joanna Gierak-Onoszko („27 śmierci Toby’ego Obeda”), Olga Gitkiewicz („Nie zdążę”), Jakub Małecki („Horyzont”), Adam Robiński (“Kiczery. Podróż przez Bieszczady”) oraz Dominika Słowik („Zimowla”).

Muzyczne jury w składzie: Brodka, Agnieszka Szydłowska, Piotr Metz oraz eksperci z Empiku Dominik Sadowski i Anna Zurek̇ pod uwagę brało przede wszystkim charyzmę, indywidualność i oryginalność twórczą nowych “głosów”. Z nominacji w kategorii Muzyka mogą się cieszyć: Ralph Kaminski („Młodość”, duet Enchanted Hunters („Dwunasty Dom”), Król („Nieumiarkowania”), Schafter („Audiotele”) i Hania Rani („Esja”).

Reżyserów nominowanych do filmowego Odkrycia Empiku 2019 wskazali: Roma Gąsiorowska, Tomasz Raczek, Agnieszka Smoczyńska oraz ekspertki z Empiku Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska. Jury doceniało nowatorskie podejście, podejmowanie niebanalnych tematów, umiejętne konstruowanie akcji i budowanie emocji bohaterów. Nagroda w kategorii Film może trafić do Piotra Adamskiego („Eastern”), Kaliny Alabrudzińskiej („Nic nie ginie”), Łukasza Kośmickiego („Ukryta gra”), Bartosza Kruhlika („Supernova”) i Tomka Popakula („Acid Rain”).

Wyniki największego plebiscytu kulturalnego (werdykt odbiorców) oraz zwycięzców Odkryć Empiku (werdykt jury) poznamy już 4. lutego 2020 roku podczas uroczystej gali Bestsellery Empiku 2019, która będzie transmitowana na antenie TVN od godz. 20:15. Wydarzenie będzie jednocześnie streamingowane na Facebooku Empiku oraz stronie Empik.com, gdzie już od godz. 19:30 widzowie zajrzą za kulisy, zobaczą ekskluzywne materiały i wywiady z gośćmi gali.

Bestsellery Empiku 2019 – top 5 (kolejność alfabetyczna wg tytułów) – nominowani:

LITERATURA

Literatura piękna:

„Emigracja” – Malcolm XD; Wydawnictwo W.A.B.
„Kołysanka z Auschwitz” – Mario Escobar (tłum. Patrycja Zarawska); Wydawnictwo Kobiece
„Koniec samotności” – Janusz Leon Wiśniewski; Wydawnictwo Wielka Litera
„Serotonina” – Michel Houellebecq (tłum. Beata Gepert); Wydawnictwo W.A.B.
„Teoria opanowywania trwogi” – Tomasz Organek; Wydawnictwo W.A.B.

Literatura obyczajowa:

„Kolejne 365 dni” – Blanka Lipińska; Wydawnictwo Agora
„Riverdale. Dzień wcześniej” – Micol Ostow (tłum. Marek Cieślik); Wydawnictwo Feeria Young
„Trzy kroki od siebie” – Rachael Lippincott, Mikki Daughtry, Tobias Iaconis (tłum. Maciej Potulny); Wydawnictwo Media Rodzina
„Zjazd absolwentów” – Guillaume Musso (tłum. Joanna Prądzyńska); Wydawnictwo Albatros
„Zranić marionetkę” – Katarzyna Grochola; Wydawnictwo Literackie Kryminał/sensacja/thriller:
„Listy zza grobu” – Remigiusz Mróz; Wydawnictwo Filia
„Nóż. Harry Hole” – Jo Nesbø (tłum. Iwona Zimnicka); Wydawnictwo Dolnośląskie
„Pacjentka” – Alex Michaelides (tłum. Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik); Wydawnictwo W.A.B.
„Pozwól mi wrócić” – B.A. Paris (tłum. Magdalena Koziej); Wydawnictwo Albatros
„Złota klatka” – Camilla Läckberg (tłum. Inga Sawicka); Wydawnictwo Czarna Owca

Literatura dla dzieci:

„Banda czarnej frotte” – Justyna Bednarek; Wydawnictwo Poradnia K.
„Dziennik Rowleya. Zapiski chłopca o złotym sercu” – Jeff Kinney (tłum. Joanna Wajs); Wydawnictwo Nasza Księgarnia
„Magiczne drzewo. Pióro T-rexa” – Andrzej Maleszka; Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
„Mia i biały lew. Historia niezwykłej przyjaźni” – Prune de Maistre (tłum. Iwona Banach); Wydawnictwo Media Rodzina
„Smocza straż. Gniew Króla smoków” – Brandon Mull (tłum. Rafał Lisowski); Wydawnictwo Wilga

Audiobook:

„Becoming. Moja historia” – Michelle Obama (tłum. Dariusz Żukowski); czyta Agata Kulesza; Wydawnictwo Agora
„Chaos” – oryginalny serial audio Empik Go na podstawie „Szczurów Wrocławia” Roberta J. Szmidta; występują: Mariusz Bonaszewski, Piotr Adamczyk, Łukasz Simlat, Jacek Braciak, Marian Dziędziel, Krzysztof Czeczot
„Listy zza grobu” – Remigiusz Mróz; czyta Marcin Dorociński; Wydawnictwo Filia
„Pacjentka” – Alex Michaelides (tłum. Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik); czytają: Ewa Abart i Marcin Popczyński; Wydawnictwo W.A.B.
„Tatuażysta z Auschwitz” – Heather Morris (tłum. Katarzyna Gucio); czyta Filip Kosior; Wydawnictwo Marginesy

MUZYKA

Pop/rock:

„Helsinki” – Daria Zawiałow; Sony Music Entertainment
„Kolor cafe: Przeboje włoskie i francuskie” – Michał Bajor; Sony Music Entertainment
„Map of the Soul: Persona” – BTS; Mystic Production
„Roksana Węgiel” – Roksana Węgiel; Universal Music Polska
„When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” – Billie Eilish; Universal Music Polska

Hip-hop:

„Chudy chłopak” – Kali / Magiera; Ganja Mafia Label / Step Hurt
„Instrukcja obsługi świrów” – O.S.T.R.; Asfalt Records
„Mr Kękę” – Kękę; Takie Rzeczy Label / Dressler
„Pocztówka z WWA, Lato ’19” – Taco Hemingway; TacoCorp / Asfalt Records
„Wojtek Sokół” – Sokół; Prosto / Warner Music Poland

Muzyka filmowa:

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” muzyka z filmu – Leszek Możdżer; Wydawnictwo Agora
„Kraina lodu 2” muzyka z filmu; Universal Music Polska
„Last Christmas” muzyka z filmu; Sony Music Entertainment
„Pewnego razu…w Hollywood” muzyka z filmu; Sony Music Entertainment
„Proceder. Żyj aż do bólu” muzyka z filmu “Proceder”; Step Records

FILM

Film fabularny:

„Avengers: Koniec gry” – reż. Anthony i Joe Russo; Galapagos
„Bohemian Rhapsody” – reż. Bryan Singer; Imperial CinePix
„Green Book” – reż. Peter Farelly; M2 Films
„Kamerdyner” – reż. Filip Bajon; Wydawnictwo Agora
„Kler” – reż. Wojtek Smarzowski; Alterdystrybucja / Kino Świat

Film animowany:

„Hotel Transylwania 3” – reż. Genndy Tartakovsky; Imperial CinePix
„Jak wytresować smoka 3” – reż. Dean DeBlois; Filmostrada
„Król Lew” – reż. Jon Favreau; Galapagos
„Sekretne życie zwierzaków domowych 2” – reż. Chris Renaud; Filmostrada
„Spider-Man Uniwersum” – reż. Bob Persichetti; Imperial CinePix

ODKRYCIA EMPIKU 2019 – pełna lista nominowanych (kolejność alfabetyczna wg nazwisk):

LITERATURA:

Joanna Gierak-Onoszko – „27 śmierci Toby’ego Obeda”; wyd. Dowody na Istnienie
Olga Gitkiewicz – „Nie zdążę”; wyd. Dowody na Istnienie
Jakub Małecki – „Horyzont”; Wydawnictwo SQN
Adam Robiński – „Kiczery. Podróż przez Bieszczady”; Wydawnictwo Czarne
Dominika Słowik – „Zimowla”; Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

MUZYKA:

Enchanted Hunters – „Dwunasty Dom”, wydawca: Latarnia Records, dystrybutor: Asfalt Distro
Ralph Kaminski – „Młodość”, wydawca: FONOBO Label, dystrybucja: MTJ Agencja Artystyczna
Król – „Nieumiarkowania”, wydawca: ART2 Music, dystrybucja: Agora S.A.
Hania Rani – międzynarodowa trasa koncertowa oraz płyta „Esja” wydana w prestiżowej brytyjskiej wytwórni Gondwana Records, dystrybucja: Mystic Production
Schafter – „Audiotele”, wydawca: Restaurant Posse, dystrybucja: Universal Music Polska

FILM:

Piotr Adamski – „Eastern”, produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, Canal+ Polska, dystrybucja: Against Gravity
Kalina Alabrudzińska – „Nic nie ginie”, produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna (Łódź)
Łukasz Kośmicki – „Ukryta gra”, produkcja: Watchout Studio, dystrybucja: Next Film
Bartosz Kruhlik – „Supernova”, produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, Canal+ Polska, dystrybucja: Forum Film Poland
Tomek Popakul – „Acid Rain”, produkcja: Animoon, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Realnews.pl google news
OBSERWUJ W GOOGLE NEWS

SPORT

MUZYKA

LIFESTYLE

FILM

REALNEWS.PL W GOOGLE NEWS:

Google News
Realnews.pl - wiadomości Google